Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut

Buna ziua!
O persoana a imprumutat o alta persoana cu o suma de bani, iar cea din urma a garantat cu un spatiu...Termenul scadent a trecut, iar imprumutatorul l-a chemat in judecata pe imprumutat pentru a se pronunta o hotarare cum ca el este proprietarul imobilului cu care s-a garantat.(actiune in constatare)
Este corect?
Multumesc!
Cum sa constate instanta ca imobilul are un proprietar, cand proprietar al terenului e celalalt ?
Creditorul trebuie sa se adreseze unui executor judecatoresc cu acel contract de imprumut sa execute silit acel spatiu. Creditorul poate participa la licitatie sau poate avea loc o dare in plata .
gi-jane2, moderator
mai este trecut in contract si faptul ca imprumutatorul devine proprietarul imobilului daca imprumutatul nu-si executa obligatia..are vreo importanta acest lucru?
in situatia asta nu e contract de imprumut, ci unul de vanzare-cumparare sub conditie suspensiva, mai degraba. asa stand lucrurile, nu este tocmai incorect cum au procedat, dimpotriva... au sanse mari.